Bulharský zpravodaj - Leden 2018

Bulharský zpravodaj - Leden 2018
18. ledna

První zpravodaj nového roku vyšel, nenechte si ho ujít. Salesiánské akce za prosinec a události ze stavby za celý rok. Čekají na Vás příběhy i nové fotografie.

Milí čtenáři,

dovolte i nám, abychom Vás přivítali v novém roce. Většina lidí již dávno starý rok opustila, v Bulharském zpravodaji je tomu trochu jinak. Na těchto stránkách bychom se ještě teď chtěli vrátit do adventního a vánočního času.

Prosinec byl měsícem očekávání, setkávání i společné radosti. Jak a kolikrát se u salesiánů slaví Vánoce, píše dobrovolnice Veronika.

P1090109u

A nebyly to jediné akce posledních loňských dní. V Kazanlaku se setkaly děti z letních táborů, aby zavzpomínaly na společně strávené léto. Více v článku Tomáše Reichela.

Konec roku na stejném místě oslavila podobná sestava. Děti ze Staré Zagory doplnili chlapci z Plovdivu a Sofie, ale kazanlacký dům všechny nájezdy šťastně přečkal.

Příjemné čtení Vám i v novém roce přeje

redakce Bulharského zpravodaje

DJI_0011

Vánoce

Už jste někdy slavili Vánoce 5x za sebou? Že ne? Tak to musíte do Bulharska k salesiánům, abyste to mohli zažít. První Vánoce jsme slavili již v půli prosince s dětmi naší starozagorské farnosti. V pátek 22. 12. jsme slavili Štědrý den hned dvakrát! Po společném štědrovečerním obědu se zaměstnanci střediska přišel Djado Koleda (bulharský Santa Claus) a já ho tak mohla poprvé v životě spatřit na živo. Večer jsme se přesunuli do Kazanlaku, kde se sešli všichni dobrovolníci a salesiáni. K jídlu byl český bramborový salát, ryba a cukroví. Také jsme si zazpívali bulharské, české a francouzské koledy. Samozřejmě došlo i na dárky.

IMG_0089

Další den proběhla vánoční besídka ve Staré Zagoře. Děti z machaly si připravily vánoční vystoupení: příběh „Jak to asi vypadalo v nebi, když se měl narodit Ježíšek“, motýlí tanec, hip-hop… Ochutnali jsme cukroví, které v rámci kroužku vaření napekly holky z machaly, zazpívali bulharské koledy a na závěr besídky přišla Svatá rodina, která dětem donesla dárky. V pondělí 25. 12. jsme v Kazanlaku slavili pouť ke sv. Josefovi. Na sv. Štěpána donesla svatá rodina dárky i do Kalitinova, kde děti malému Ježíškovi zatančily a zazpívaly.

Veronika Kobzová

IMG_0188

Potáborové setkání

Ze Staré Zagory, Kalitinova i Plovdivu se k nám sjely děti. Znaly se již z pravidelně organizovaných letních táborů, nic tedy nebránilo uvolněné a přátelské atmosféře. Smích byl nedílným komunikačním prostředkem a linul se stěnami klášterními takřka nepřetržitě. Kromě her a zábavy jsme se přes tuto víkendovou sešlost jali tvořit i adventní věnce a o tomto čase rozprávět, protože čas očekávání Kristova narození byl již za dveřmi.

IMG_7580

Jak děti, tak my, osoby zatížené jhem organizačním, jsme si víkend vpravdě užili a s krásnými vzpomínkami jej v neděli zakončili. Setkání proběhlo tak, jak už asi přátelská setkání s lidmi, kteří spolu cítí, probíhají: plno radosti, nově načerpaných motivací a sil v životě duchovním a prožité naplno.

Tomáš Reichel

Novoroční setkání

 

Každoroční setkání, které se každoročně koná v Kazanlaku, naplno rozeznělo kazanlacké zdi. Skladba lidí se moc nemění: starozagorské děti, několik táborníků od Plovdivu, otcové a dobrovolníci a několik hostí. Mezi nimi jsme si na dobrovolnou službu přijeli zavzpomínat i my.

IMG_3047

Po večeři jsme se sešli v sále. Pod vedením otce Martina jsme zazpívali zlidovělou píseň Šušana, která nám dodnes nechce z hlavy. Následovaly hry, další písně, představení, samozřejmě jídlo a pití až do půl dvanácté. Tehdy jsme veselí nechali za zdmi kostela a naposled se s vděčností ohlédli za odcházejícím rokem.

IMG_3108u

Po ohňostroji jsme vyrazili na náměstí. Několik stovek lidí tančilo na živou bulharskou muziku choro, do kterého s chutí naskočili i ti, kterým se jinak nohy pletou. Kolem druhé odcházíme spát. Je nový rok. Zítra (nebo je to dnes?) se rozjedeme domů, k blízkým lidem, všedním dním, k povinnostem. S novou silou, nadějí a novými přáteli.

Josef a Petra Venclovi